تحقیق آشنایی با مساله حجاب و چادر مشکی از دیرباز تا اکنون

مطلب مورد نظری که هم اکنون مشاهد می کنید با عنوان تحقیق آشنایی با مساله حجاب و چادر مشکی از دیرباز تا اکنون می باشد که پس از مطالعه آن در صورت تمایل می توانید نسبت به دریافت آن اقدام نمایید.
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل
تحقیق آشنایی با مساله حجاب و چادر مشکی از دیرباز تا اکنون

تحقیق-آشنایی-با-مساله-حجاب-و-چادر-مشکی-از-دیرباز-تا-اکنونتحقیق آشنایی با مساله حجاب و چادر مشکی از دیرباز تا اکنون در حجم 71 صفحه و در قالب word و قابل ویرایش و با قسمتی از متن زیر:

پلي استر تنها ليف مصرفي

طي تحقيقات انجام شده پارچه هاي چادر مشكي معمولاً از فيلامنت 100% پلي استر بافته مي شوند. در اينجا جاي اين سوال است كه با توجه به مشكلات عمده اي كه پيش روي توليد كندگان است خصوصاً در زمينه رنگرزي پلي استر با ثبات نوري بالا، آيا نمي توان از ليف ديگري كه مشكلات پلي استر را نداشته باشد و خصوصيات مورد نظر مصرف كننده را تأمين نمايد ضمن اينكه از نظر اقتصادي نيز به صرفه باشد استفاده نمود؟

پاسخ به اين سوال خود تحقيقات جامعي را مي طلبد كه از حوزه اين تحقيق خارج است.

2-2- ساختار فيزيكي ليف پلي استر

اهميت وجود نقاط كريستال و آمورف و تأثير  آنها بر خواص ليف بر كسي پوشده نيست در يك ماده كريستالي مولكولهادر يك مسير مشخص و مرتب شده در يك شبكه كريستالي قرار مي گيرند مانند كريستال نمك، در مورد پليمرهايي كه الياف را تشكيل مي دهند ساختمان كريستالي بايد كم وبيش در مولكول ليف تشكيل گردد تا الياف بتوانند خواص مورد نياز صنعت نساجي را دارا باشند. كريستالي بودن پليمر باعث افزايش قدرت كشش و استقامت مي گردد ولي از طرفي افزايش بيش از اندازه كريستالي در ساختمان ليف يك حالت خشك و شكننده به پليمر مي دهد وجود قسمت آمورف كه باعث ايجاد خاصيت الاستيسيته و خاصيت جذب رنگ  پليمر مي باشد ضروري و لازم است.

بنابراين مي توان نتيجه گرفت كه براي رسيدن به حالت الاستيسيته پارچه چادر مشكي كه از خصوصيات اجتناب ناپذير اين پارچه است وجود نقاط آمورف زياد ضروري است و مهم تر از اين مطلب آن است كه با توجه به رنگرزي دشوار پلي استر و اهميت ثبات رنگ در پارچه چادر مشكي جهت دستيابي به  عمليات رنگرزي پارچه پلي استر كه ثبات رنگ بالايي داشته باشد وجود نقاط آمورف زياد در ليف پلي استر ضروري مي نمايد.

آرايش يافتگي مولكولها در الياف يعني قرار دادن زنجير بزرگ مولكولي در امتداد محور طولي الياف. طرز قرار گرفتن مولكول در يك ليف طبيعي (كه در آن قسمتي از مولكولها در امتداد ليف قرار دارد) و متوسط انحراف از محور طولي ليف مشخصه ايست از هر ليف طبيعي . در مورد الياف مصنوعي اين امكان وجود دارد كه درجه آرايش يافتگي را بتوانيم كنترل كرده و درصد آن را مطابق نياز تعيين نماييم زيرا اگر يك ماده پليمري كه در آن مولكولها بطور نايكنواخت قرار گرفته در شرايط خاصي تحت تأثير كشش (Drawing) در يك جهت مشخص قرار گيرد مولكولهاي آن ماده پليمري سعي مي كنند كه خودشان را در همان جهت قرار دهند. براي دستيابي به نقاط كريستال بيشتر يكي از راهها آن است كه زجير مولكولي بطور موازي و كاملاً نزديك به هم باشند.

طبيعي است كه جهت دستيابي به نقاط آمورف بيشتر از كريستال در ليف پلي استر علاوه بر اقدامات ساختاري كه طي آنها چنين ساختاري به عنوان هدف ذوب ريسي پلي استر تعيين مي شود مي بايست حتي الامكان از كشش الياف توليدي نيز پرهيز نمود تا در اثر تغيير وضعيت قرار گرفتن زنجيرهاي مولكولي نقاطآمورف به نقاط كريستالي تبديل نشوند.

اين مطلب در توليد نخ به كار رفته در پارچه «الزهرا» رعايت شده است. يعني يكي از مهم ترين خصوصيات فيزيكي فيلامنت به كار رفته در پارچه چادري «الزهرا» دارا بودن نقاط آمورف بيشتر از نقاط كريستال است كه همانطور كه اشاره شد اين خصوصيت مي تواند به سهولت رنگرزي پارچه پلي استر و نيز خاصيت الاستيسيته پارچه تكميل شده كمك كند.

2-3- نمره نخ

نمره نخ مصرفي جهت توليد اين پارچه ظريف مي باشد واضح است كه براي رسيدن به پارچه اي با بافت ظريف و برخي خصوصيات فيزيكي مانند انعطاف پذيري زياد، استفاده از نخ نمره ظريف ضروري است.

نمره فيلامنت استفاده شده در پارچه «فرست كلاس» تقريباً den 102و نمره فيلامنت استفاده شده در پارچه «الزهرا» تقريباً den 163 مي باشد. نكته ديگري كه در مورد نمره نخ مي توان به آن اشاره كرد اين است كه براي نخ تار و پود يك نمره استفاده مي شود.

 

 

 

2-4- تاب نخ

2-4-1- تاب در متر نخ

يكي از مهم ترين خصوصيات نخ مصرفي در پارچه هاي چادر مشكي تاب نخ است. معمولاً فيلامنت هاي پلي استر مصرفي در اين پارچه ها داراي تاب زيادي مي باشند وشايد در تمام موارد تاب نخ از حد استاندارد بيشتر باشد.

به عنوان مثال تاب استاندارد براي فيلامنت پلي استر نمره den 102 عددي بين 968 تا 1110 تاب در متر مي باشد در حالي كه تاب نخ تار پارچه «فرست كلاس» تا 2275 تاب در متر و تاب نخ پود اين پارچه تا 1754 تاب در متر اندازه گيري شده است و اين نشان دهنده تاب فوق العاده زياد اين فيلامنت ها مي باشد. همچنين در مورد فيلامنت بكار رفته شده در پارچه «الزهرا» تاب نخ تار و پود حدود 1500 تاب در متر مي باشد در حالي كه تب استاندارد براي فيلامنت پلي استر عددي بين 764 تا 877 تاب در متر مي باشد.

با زياد شدن تاب و گذشتن از مرز تاب استاندارد خطر تاب زنده و به وجود آمدن پا ملخي در نخ افزايش مي يابد كه خود پا ملخي نيز مشكلات عمده اي را در جريان توليد پارچه به وجود مي آورد.

2-4-1-1- تاب زنده و مشكلات آن

تاب زنده، تمايل به پيچ خوردن يا باز شدن تاب نخ بصورت غير ارادي مي باشد. اين پديده در كيفيت و كميت محصولات نساجي نقش مهمي را ايفا مي كند. بطوريكه 4% از اشكالات موجود در محصولات نساجي را ناشي از تاب زنده مي دانند.

تاب زنده در مراحل بوبين پيچي، دو لا كني، دو لا تابي و چله پيچي باعث افزايش پارگي و در نتيجه كاهش توليد مي شود. در مرحله چله پيچي با كاهش كشش نخ، پاملخي تشكيل شده از عبور نخ در قسمتهاي مختلف دستگاه از جمله شانه و ميله راهنما ممانعت به عمل مي آورد در مرحله بافندگي نيز تشكيل پاملخي در بين نخهاي چله باعث بهم پيچيدگي و پارگي آنها مي شود.

2-4-1-2- پا ملخي

بطور كلي براي كلمه پاملخي يك مفهوم بدين شرح را مي توان در نظر گرفت:

به علت وجود نيروي پيچش در نخها، فضاي پيچ در پيچي در نخ به وجود مي آيد كه در يك لحظه نخ بدور خودش و در خلاف جهت تاب اصلي پيچيده مي شود. حلقه ايجاد شده را اصطلاحاً پاملخي گويند. پاملخي به تاب نخ بستگي دارد. عامل ديگر براي تشكيل پاملخي، خواص مختلف الياف تشكيل دهنده نخ است. با آزمايشات انجام شده در اين زمينه اين نتيجه حاصل شده است كه پايداري پاملخي به كيفيت سطح نخ بستگي دارد بطوريكه يك سطح مويي اثر را زياد مي كند. بنابراين و با توجه به ظرافت نخ مصرفي در پارچه چادر مشكي پاملخي حاصله درنخ توليدي با تاب بسيار ناچيز نيز از پايداري بالايي برخوردار است و براي رفع آن مي بايست تمهيداتي در كنترل تاب زنده نخ انديشيد.

پاملخي همچنين در پارچه هاي بافته شده نيز تأثيرات سويي به جا مي گذارد به علت عدم وجود كشش كافي در حين عمليات بافندگي يا قبل از آن، طول كوچكي از نخ پود در حدود 5-1 سانتي متر به واسطه تاب زنده، به دور خودش مي تابد. اين عيب به پاملخي پودي (weft snarl) معروف است. و بعضي مواقع با slub يك شباهت جزئي دارد. زماني كه نخ پود به هر نحو شل شود، پاملخي ايجاد مي شود كه غالباً در زمان افتادن ماكو يا بازگشت آن از جعبه ماكو رخ مي دهد. تحقيقات انجام شده در اين زمينه نشان مي دهد كه بيشتر مواقع پاملخي در نزديكي چله به وجود مي آيد. جهت كاهش تعداد پاملخي در حين بافندگي مي توان نخهاي پود را در قسمتهايي كه خيلي طولاني و آزاد هستند به وسيله چنگگ كنترل نمود و يا با تغيير محل چشمه ماكو به كاهش تعداد پاملخي كمك نمود.


دانلود فایل

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل


کلمات کلیدی: حجاب چادر مشکی

مطالب مرتبط

تحقیق حجاب و پرده نشینی زنان از منظر اسلام

تحقیق آشنایی با مساله حجاب و چادر مشکی از دیرباز تا اکنون


پایان نامه آسیب شناسی فرهنگی تجدد در هنرهای تجسمی معاصر ایران

تحقیق سیره اجتماعی ،سیاسی امام علی (ع)

طرح توجیهی تولید و نقوش فرش ترکمن و صادرات آن

فیلم آموزش کامل درس هشتم عربی پایه نهم - گفتگوی بین زائر و راننده تاکسی

دانلود مبانی نظری و پیشینه پژوهش حمایت اجتماعی و خودپنداره

دانلود طرح توجیهی تولید پودر ماهی

تحقیق بررسی رابطه یادگیری محوری با ارزش مشتری در شعب بانک

بررسي وضعیت مديريت و تاثير آن بر راندمان و کارکرد كاركنان

ادبیات نظری تحقیق و پیشینه پژوهشی مفاهیم و تاریخچه، ابعاد و الگوهای فرزند پرورری(فصل دوم)

طرح توجیهی و کارآفرینی تولید و راه اندازی انواع موتور جنرال